شارژر مناسب برای گوشی چه شارژری است؟

SalarSalar
797 بازدید
شارژر مناسب برای گوشی

شارژر مناسب برای گوشی

شارژر مناسب برای گوشی چه شارژری است؟ بعضی اوقات شارز تلفنمون تموم میشه؛ اما شارژر  همراهمون نیست. پس این سوال پیش میاد که آیا می‌تونیم هر شارژری را به تلفن متصل کنیم؟ پاسخ مختصر و مفید این موضوع، تقریبا بله است؛ اما در کنار این بله توضیحات مفصلی هم وجود داره.

با پیشرفت کردن هر روزه‌ی فناوری و وسیع‌تر شدن تنوع دستگاه‌های هوشمند که از آن‌ها استفاده می‌کنیم. تعداد تلفن‌های همراه مجهز به باتری که در هر خانه وجود دارد، هر روز بیشتر می‌شود. طبیعی است که هر کدام از این دستگاه‌ها با شارژر متفاوت مخصوص به‌خود عرضه می‌شوند.

اما خب حتما توی هر خونه‌ای تنوع مختلفی از انواع مارک و مدل‌های شارژر وجود داره که میشه از همشون برای شارژکردن گوشیمون استفاده کرد. اما بر خلاف  ساده بودن این قضیه خیلی مهم هست که از چه شارژری برای گوشیمون استفاده کنیم.

بسیاری از ما به دفعات از از دوستانمون و کسانی که توی این مسئله اطلاعاتی دارند یا فروشندگان دستگاه‌های هوشمند، شنیدیم که بهتر است برای شارژ کردن گوشی از شارژر مخصوص آن استفاده کنیم.

با این حال اکثر ماها این موضوع رو جدی نمیگیریم و فرض رو بر این میذاریم که فروشنده میخواد جنس خودش رو بفروشه. بسیاری از ما فقط به خاطر اینکه شارژی قابلیت شارژ کردن گوشی ما را دارد و به‌اصطلاح «به آن می‌خورد»، از شارژ‌های مختلف برای زنده و روشن نگه داشتن تلفن همراه خود استفاده می‌کنیم؛ اما درواقع دلیل تأکید بر استفاده‌ی شارژر مخصوص خود گوشی این است که هماهنگی لازم بین ولتاژ و آمپر شارژر و گوشی رعایت شود.

ظرفیت شارژ بر اساس سه معیار مختلف مشخص می‌شود که عبارتند از:

  • توان (که بر حسب وات بیان می‌شود)
  • ولتاژ (که بر حسب ولت بیان می‌شود)
  • جریان (که بر حسب آمپر (A) یا میلی آمپر (mA) بیان می‌شود)
  • توان شارژ، حاصلضرب ولتاژ و جریان است: P = IV
  • در نتیجه شارژری با رتبه UTPUT ۵V- ۲A دارای توان ۵×۲ = ۱۰ وات است.

ولتاژ، آمپراژ و ظرفیت باتری:

این دو موضوع  مهم یعنی ولتاژ و آمپر در موبایل‌های مختلف با هم تفاوت دارند. معمولا مقادیر ولتاژ خروجی و حداکثر مقدار آمپر ورودی روی باتری‌ها نوشته می‌شود. آمپر ورودی تعیین‌کننده‌ی بیشترین میزان جریان برقی است که شارژر می‌تواند از خود عبور دهد. این مقدار بسیار مهم است و با واحد استاندارد اندازه‌گیری جریان الکتریسیته یعنی میلی‌آمپر سنجیده می‌شود. معمولا در باتری‌ها این مقدار از ۵۰۰ میلی‌آمپر تا ۲ آمپر تغییر می‌کند.

«جریان الکتریکی» با واحد آمپر (A) اندازه‌گیری می‌شود. «ظرفیت انرژی ذخیره‌شده در باتری» را که با واحد میلی‌آمپر ساعت (mAh) اندازه‌گیری می‌شود، نباید با یکدیگر اشتباه گرفت.

البته این رو نباید فراموش کرد که میلی‌آمپر ساعت به‌تنهایی واحد دقیقی برای اندازه‌گیری میزان ظرفیت ذخیره‌ی انرژی در باتری نیست.

و باید به ولتاژ آن نیز توجه نمود. برای مثال، یک گوشی یا پاوربانک با ظرفیت ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت و ولتاژ ۲ ولت، ظرفیت کمتری برای ذخیره‌ی انرژی نسبت به گوشی یا پاوربانک ۵۰۰۰ میلی‌آمپر ساعتی و ولتاژ ۳ ولت دارد. همچنین می‌توانید با استفاده از فرمول Wh = mAh × V / 1000 (وات ساعت = میلی‌آمپر ساعت ضرب در ولت تقسیم بر ۱۰۰۰) به واحد دقیق‌تر وات-ساعت (Wh) برای مقایسه‌ی ظرفیت باتری‌ها برسید.

شارژر مناسب برای گوشی

نباید جریان الکتریکی با واحد آمپر (A) و ظرفیت باتری با واحد میلی‌آمپر ساعت (mAh) را با یکدیگر اشتباه گرفت:

به‌طور معمول هرچه عدد آمپر بیشتر باشد، به همان نسبت در یک زمان معین جریان بیشتری به باتری می‌رساند. اما بسیاری فکر می‌کنند این به این معنا است که هرچقدر عدد آمپر بزرگ‌تر باشد، آن شارژر قوی‌تر است و برای شارژ کردن باتری انواع گوشی‌ می‌توان از آن استفاده کرد؛ در صورتی که این طرز فکر اشتباه است. برای مثال اگر گوشی یا به‌طور کلی هر دستگاهی برای استفاده به‌همراه‌با شارژر «۵ ولت ۱ آمپر» طراحی شده باشد، درصورت استفاده به‌همراه شارژر «۵ ولت ۲ آمپر» حداکثر توان استفاده از ۱ آمپر از جریان خروجی شارژر وجود دارد.

استفاده از شارژر با آمپر پایین‌تر آسیبی به گوشی شما نمی‌رساند؛ فقط برای شارژ شدن کامل زمان زیادی از شما می‌گیرد.

اما پارامتری که روی اکثر شارژر‌ها به چشم می‌خورد، وات (W) است. این مقدار حاصل ضرب ولتاژ در آمپر شارژر و به این معنا است که چه مقدار شارژ می‌تواند یکباره به سمت تلفن شما منتقل شود. معمولا مقدار وات شارژر تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها بالاتر است؛ دلیلش هم کاملا مشخص است زیرا باطری‌های بزرگتر با ظرفیت بیترش دارند. پس جای تعجب ندارد که شارژر تلفن شما برای لپ‌تاپ‌تان قابل استفاده نباشد.

سرعت شارژ:

اینکه تلفن شما با چه سرعتی از شارژ صفر به شارژ کامل می‌رسد، هم به واتی که از شارژر شما می‌آید و هم به حداکثر واتی که تلفن شما می‌تواند دریافت کند بستگی دارد. این مقدار برای هر تلفنی متفاوت است و با یک جستجوی ساده و سریع در اینترنت، ظرفیت شارژ گوشی همراه خود را متوجه می‌شوید. به‌عنوان مثال آیفون ۱۲ جدید می‌تواند تا ۲۰ وات را تحمل کند. بنابراین اگر شارژر رسمی ۲۰ وات را از اپل بخرید، آیفون ۱۲ شما تقریبا چهار برابر سریع‌تر از شارژر رسمی ۵ وات اپل شارژ می‌شود.

حالا با این تفاسیر و توضیحات اگر میخواهید شارژری داشته باشید که به موبایلتان صدمه نزند، و همچنین بتواند در سریع‌ترین زمان ممکن گوشی‌تان را شارژ کند شارژری بخرید که پارامتر‌های آن با باطری گوشیتان هم‌خوانی داشته باشد.

اگر شارژرتان توان کمتری نسبت به باطری گوشیتان داشته باشد مشکلی بجز طولانی شدن زمان شارژ شدن گوشیتان ایجاد نمی‌کند، اما اگر توان شارژر بیشتر از باطری باشد احتمال آسیب دیدن باطری داده می‌شود.

شارژر مناسب برای گوشی

شارژر مناسب برای گوشی

شارژر Power IQ:

برخی از شارژرها می‌توانند نوع دستگاه متصل‌شده را تشخیص دهند و باتوجه‌به آن، میزان ولتاژ و جریان خروجی را تنظیم کنند. برای مثال، شارژرهای انکر از تکنولوژی خاصی با نام  Power IQ استفاده می‌کنند که می‌تواند بسته به نوع دستگاه، ولتاژ، جریان و درنتیجه توان متفاوتی دراختیار هر دستگاه قرار دهد.

و طبعا قیمت بالاتری نسبت به شارژر‌های معمولی دارند.

در بیشتر گوشی‌های هوشمند علاوه بر قابلیت اتصال به آداپتور، امکان شارژ شدن با استفاده از پورت USB سایر دستگاه‌ها نیز فراهم شده‌ است. که خیلی از افراد برای شارژ از سیم به تنهایی و اتصال آن با کامپیوتر و لبتاب در صورت در دسترس نبود شارژر کامل استفاده می‌کنند. اما استفاده از شارژر و پریز برق باعث شارژ شدن سریع‌تر گوشی می‌شود؛ زیرا جریانی که آداپتور می‌تواند منتقل کند، معمولا بیشتر از دو برابر جریانی است که از پورت USB اغلب دستگاه‌ها مانند لپ‌تاپ به دست می‌آید و این مقدار تفاوت چشم‌گیری در سرعت شارژ شدن گوشی ایجاد می‌کند.

شارژر مناسب برای گوشی:

استفاده از شارژر با آمپر پایین‌تر آسیبی به گوشی شما نمی‌رساند؛ فقط برای شارژ شدن کامل زمان زیادی از شما می‌گیرد:

گوشی‌های جدیدتر از تکنولوژی شارژ سریع (Fast Charging) استفاده می‌کنند. این تکنولوژی همان‌طور که از اسمش پیدا است، برای سریع‌تر کردن عمل شارژ باتری گوشی ایجاد شده. «شارژ سریع» تکنیکی است که تولیدکنندگان از روش‌های مختلف از آن استفاده می‌کنند و معمولا استانداردهای آن از برند‌های مختلف فبیشتر نمی‌شود.

به‌طور خلاصه، شارژ سریع با ارسال ولتاژ و توان بیشتر، گوشی یا درواقع باتری را در زمان کمتری شارژ می‌کند. باتوجه‌به امکانات بیشتری که در گوشی‌های امروزی قرار داده شده است، ظرفیت باتری آن‌ها نیز زیاده شده تا بتوانیم ساعات بیشتری از آن‌ها استفاده کنیم. اما همین افزایش حجم، به زمان بیشتری برای شارژ شدن نیاز دارد. فست شارژ یا شارژ سریع، تکنیکی است که برای کمک در این زمینه ابداع شده. در این فناوری باتری گوشی‌های دارای قابلیت فست شارژ در مدت‌زمان کمتری پر می‌شود؛ به‌طور مثال می‌توان ۶۰ یا ۵۰ درصد باتری را در نیم ساعت پر کرد.

برای افزایش توان شارژر چه باید کرد؟

برای افزایش توان باید شارژر، باید ولتاژ یا آمپر یا حتی هر دو آن‌ها را افزایش داد. البته در این میان محدودیت‌های مهمی وجود دارد؛ مثلا با افزایش بیش از حد توان، انرژی اضافه‌‌ای به شکل حرارت به وجود می‌آید و باتری گرم می‌شود. داغ شدن یا افزایش حرارت  بیش از حد نرمال برای باتری، موجب کاهش عمر آن می‌شود و احتمال سوختن یا انفجار و… آن را افزایش می‌دهد. برای جلوگیری از بروز این آسیب‌ها، از تراشه‌ها، کابل و فناوری خاص و مهندسی‌شده‌ای استفاده می‌شود تا باتری خنک بماند و امکان ایجاد خطر و آسیب به کمترین میزان خود برسد.

در جرایی شدن فست شارژ باید از مدارهای مختلف، کابل به‌خصوص، تراشه‌های ویژه در cpu گوشی و شارژر و همینطور برنامه‌های خاصی استفاده کرد تا به‌طور کلی روند شارژ سریع کنترل شود تا ضمن کنترل خطر، عمر باتری کاکمتر نشود و باتری خنک بماند. به همین جهت برای استفاده از این فناوری باید گوشی شما از آن پشتیبانی کند و از شارژر مخصوص استفاده کنید. به عبارت دیگر با خرید فست شارژر برای گوشی معمولی نمی‌توان آن را سریع‌تر شارژ کرد.

ازطرف دیگر گوشی هوشمندی که از قابلیت شارژ سریع پشتیبانی می‌کند، نمی‌توان به هر شارژر سریعی شارژ کرد. به‌عنوان مثال، OnePlus 8T یکی از جدیدترین گوشی‌های وان پلاس، از شارژ سریع ۶۵ واتی پشتیبانی می‌کند؛ اما نمی‌توان این گوشی را به هر شارژری متصل کرد و انتظار داشت سرعت شارژ کامل آن مشابه شارژر ۶۵ واتی باشد.

شارژ بی‌سیم:

شارژرهای بی‌سیم کمی عجیب‌تر هستند. در این نوع شارژر هم سرعت شارژ با وات اندازه‌گیری می‌شود؛ با این تفاوت که شارژرهای بی‌سیم کندتر از شارژر‌های سیمی هستند. فناوری شارژر‌های بیسیم همانطور که از اسمش پیداست درواقع فرآیندی برای شارژ وسایل مجهز به باتری بدون نیاز به سیم یا کابل است و این فناوری انتقال بی‌سیم جریان برق به دستگاه گیرنده را امکان‌پذیر می‌کند.

شارژ بی‌سیم به شارژ القایی هم معروف است؛ هرچند شارژ القایی تنها یکی از انواع شارژ بی‌سیم محسوب می‌شود. در شارژرهای بی‌سیم، جریان الکتریکی به میدان مغناطیسی قابل ارسال تبدیل و در نقطه‌ی گیرنده، دوباره به ولتاژ برگردانده می‌شود. باتوجه ‌به‌اینکه در زمان استفاده از شارژرهای بی‌سیم، نیازی به اتصال کابل گوشی نیست؛ دوام و طول عمر گوشی موبایل بالاتر خواهد رفت.

شارژر مناسب برای گوشی

شارژر قدیمی و جدید:

بسیاری از افراد از شارژرهای قدیمی‌ برای شارژ گوشی‌های جدیدتر استفاده می‌کنند. تا زمانی‌که از کابل مناسب یا شارژر بی‌سیم استاندارد و مناسب استفاده می‌کنید، می‌توانید تقریبا از هر شارژری برای موبایل خود استفاده کنید. گوشی‌های امروزی برای محافظت از باتری، جریان برق را تنظیم می‌کنند، بنابراین استفاده از شارژر بسیار قدرتمند برای تلفن همراه، خطر منفجر شدن گوشی شما را به‌ همراه نخواهد داشت. اما باز شارژر مناسب برای گوشی شارژر فابریک آن شرکت است.

با این تفاسیر، لازم است تا حد امکان از شارژرهای ارزان‌قیمت و بدون مارک یا شارژرهایی که سال‌ها از ساخت آن‌ها گذشته است، پرهیز کرد؛ زیرا ممکن است از استانداردهای ایمنی لازم برخوردار نباشند. البته این بدان معنا نیست که تمام این شارژ‌رها خطرناک هستند؛ اما داشتن امنیت همیشه ارزش دارد که از شارژر جدیدتر تولید‌کننده‌های معتبرتر و حتی کمی گران‌تر ، استفاده کرد. اگر آداپتور شارژر قدیمی به گوشی شما می‌خورد، فقط لازم است مقادیر آمپر و ولتاژ شارژر را بررسی کنید. اگر این میزان از شارژر شما کمتر بود، می‌توانید از آن استفاده کنید؛ اما به یاد داشته باشید که استفادهه از آن زمان بیشتری از شما برای شارژ شدن می‌گیرد. در حالتی که این مقادیر بیشتر باشد و از آن برای شارژ کردن باتری استفاده کنید، گوشی شما ممکن است سریع‌تر شارژ شود؛ اما در عوض آسیب می‌بنید و توانایی نگه‌داری شارژ را از دست می‌دهد.

توان شارژر با واحد وات (W) را می‌توان با ضرب ولتاژ در آمپراژ شارژر به ‌دست آورد

ممکن است هزینه کردن مبلغ زیاد برای شارژر تلفن همراه، کمی سخت باشد و به همین دلیل وسوسه شوید که از شارژر ارزان‌قیمت‌تر استفاده کنید؛ اما لازم است بدانید شارژرهایی که با قیمت پایینی فروخته می‌شوند، بسیار ضعیف هستند و دستگاه و حتی خانه‌ی شما را در معرض خطر قرار می‌دهند.

برخلاف شایعات زیادی که وجود دارد، استفاده از گوشی در حین شارژ شدن صدمه‌ای به باتری نمی‌زند و فقط روند شارژ شدن آن را اندکی کُند می‌کند؛ چرا که هم‌زمان بخشی از توان باتری صرف تأمین انرژی گوشی برای مصارفی مانند وبگردی و مکالمه می‌شود. بدیهی است که اگر می‌خواهید گوشی شما سریع‌تر شارژ شود، نباید در حین شارژ از آن استفاده کنید.

جمع‌بندی:

به‌صورت خلاصه، استفاده از شارژر یک گوشی برای گوشی دیگر در بیشتر مواقع (مخصوصا در مواردی که شارژر ضعیف‌تر باشد) امن و بی‌خطر است. کافی است کابلی استاندارد به ‌همراه شارژر مطمئن از برندی معتبر پیدا کنید تا بتوانید اکثر گوشی‌های هوشمند را با استفاده از آن شارژ کنید.

شارژرهای ارزان قیمت زیادی در بازار موجود هستند اما شارژر مناسب برای گوشی چا شارژری است؟ شارژرهای باکیفیت دارای تاییدیه‌هایی از جمله CE، RoHS و MFI هستند. این گواهینامه‌های بین المللی تضمین می‌کنند که شارژر یک استاندارد خاص را داشته باشد. جریان برق و مدار دستگاه‌های بامجوز طوری طراحی شده که بهترین عملکرد را داشته باشند. شارژرهای باکیفیت می‌توانند پر شدن شارژ گوشی را تشخیص دهند و جریان خروجی را متوقف کنند. همچنین میزان ولتاژ ورودی را طوری تنظیم می‌کنند که هم خود شارژر و هم دستگاه از نوسانات ناگهانی برق آسیب نبینند. اما ممکن است یک شارژر غیراستاندارد تمام این مزایا را نداشته باشد در نتیجه در صورت استفاده از چنین شارژری خطر آسیب رسیدن به باتری و گوشی وجود دارد.

دسته بندی وبلاگ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+100 محصولات
+2040 سفارشات تکمیل شده
+440 کاربران
+15 مطالب وبلاگ

پرداخت آنلاین

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین پیشنهادها و تخفیف های ما زودتر از بقیه با خبر شوید!

نمادهای ما

ساماندهی
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت